تلفن: 02122466030 شماره همراه : 09128606030
info@kohanconex.com

 

 

 

کانکس بهداری، یکی از موارد مهم در روستاهای دورافتاده که امکان احداث بیمارستان نیست، استفاده از کانکس‌های بهداری به‌صورت سیار یا ثابت است. نداشتن مراکز درمانی در هر محدوده‌ای غیرممکن بوده و به همین دلیل باید دولت‌ها به فکر رفع این نیاز باشند.
در محدوده‌هایی که ساخت بیمارستان با مشکلاتی روبه‌رو است یا در محل‌هایی که در حال ساخت درمانگاه هستند، از کانکس‌هایی استفاده می‌شود که مزایای بسیاری دارند.

 

آشنایی با کانکس بهداری


کانکس بهداری برای مناطق کم‌جمعیت و روستاها به‌عنوان یک فضای درمانی و بهداشتی کوچک عمل می‌کند. به‌عنوان یک درمانگاه کوچک به ساکنین محله خدمات درمانی ارائه می‌دهد. در برخی مواقع، کانکس به‌صورت موقت در زمان‌هایی که ساختمان درمانگاه یا کلینیک در دست بازسازی است، استفاده می‌شود.

همچنین در صورت شیوع یک بیماری خاص، برای تزریق واکسن یا مشاوره پزشکی، از کانکس‌های بهداری بهره می‌برند. کانکس بهداری دارای دو نوع ثابت و متحرک این و به دو روش ساخت در کارگاه و ساخت در محل پروژه تولید می‌شود.

در روش ساخت در کارگاه، کانکس با استفاده از بهترین متریال و توسط تکنسین و متخصصان آماده می‌شود. سپس با استفاده از جرثقیل مخصوص به محل موردنظر انتقال می‌یابد. این روش به‌دلیل سرعت و کیفیت بالا، معمولاً پرطرف‌دارتر است.

در روش ساخت در محل پروژه، تکنسین همراه با متریال و ابزارآلات ساخت‌وساز به محل پروژه می‌رود و کانکس براساس طراحی صورت‌گرفته در همان مکان اجرا و به بهره‌برداری می‌رسد. این روش معمولاً در پروژه‌هایی که نیاز به تغییرات و تنظیمات خاصی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

امکانات کانکس بهداری


کانکس بهداری یک ساختمان موقت است که برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مراجعین استفاده می‌شود. بخش‌های مختلفی در یک کانکس وجود دارد که بسته به ابعاد آن ممکن است متفاوت باشد. اتاق بهیار، اتاق تزریقات، اتاق معاینه و سرویس بهداشتی بخش‌هایی هستند که به طور معمول در یک کانکس قرار دارند.
در برخی موارد، به‌دلیل کمبود فضا، بعضی از کاربری‌ها در یکدیگر ادغام می‌شوند تا بتوان خدمات مختلفی را به مراجعین ارائه داد. انواع کوچک‌تری از این کانکس معمولاً در مناطقی با سرانه کم درمان استفاده می‌شوند.

 

کاربرد کانکس بهداری


کانکس‌های بهداری به‌عنوان یک راهکار سریع و کارآمد، در مواقع بحران و فوریت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از کاربردهای اصلی آن‌ها در مناطق محروم است که امکان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی مناسب را ندارند.

با استفاده از کانکس بهداری، می‌توان این خدمات را به این مناطق رساند و به بهبود وضعیت سلامتی مردم کمک کرد. همچنین، در مواقع بحرانی مانند سیل، زلزله و زمین‌لرزه، این کانکس می‌تواند به‌عنوان یک مرکز امداد و نجات عمل کرده و امکان ارائه خدمات بهداشتی و درمانی برای آسیب‌دیدگان را فراهم کند.

همچنین، در جبهه‌های جنگ، این کانکس به‌عنوان یک مرکز بهیاری برای رزمندگان فعالیت می‌کند و در صورت لزوم، آن‌ها را به مراکز درمانی مجهزتر منتقل خواهد کرد. به‌ این ترتیب، استفاده از کانکس در مواقع بحرانی به بهبود وضعیت سلامتی افراد کمک می‌کند و زمان و هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل به مراکز درمانی را کاهش می‌دهد.

 

ویژگی‌های کانکس بهداری


کانکس‌های بهداری یکی از ابزارهای مهم در ارائه خدمات درمانی به افرادی هستند که نیاز به مراقبت و استراحت دارند. این کانکس‌ها اغلب در محیط‌های پر سروصدا نظامی و کارگاهی استفاده می‌شوند. در ادامه به ویژگی‌های این نوع کانکس می‌پردازیم:

 

عایق صدا :  این ویژگی سبب می‌شود تا فرد بیمار بتواند در این محیط استراحت کند و از آرامش لازم برخوردار شود.
تهویه مناسب یک ویژگی حیاتی در کانکس‌های بهداری است. این کانکس‌ها به‌منظور ارائه خدمات درمانی ایجاد می‌شوند، بنابراین باید محیط درون آن‌ها استریل و تمیز باشد. برای این منظور، تهویه مناسب و تنظیم هوا و دما درون کانکس ضروری است.

 

قابلیت جابه‌جایی : این ویژگی به معنای این است که کانکس قابلیت جابه‌جایی به مکان دیگری دارد و حتی در صورت امکان، می‌توان آن را برای کاربری دیگری استفاده کرد.

 

قابلیت سفارشی‌سازی : این ویژگی به معنای این است که کانکس می‌تواند در ابعاد و شکل دلخواه طراحی شود. این امر به مدیران و طراحان کانکس‌های بهداری اجازه می‌دهد تا آن‌ها را براساس نیازهای خاص خود ساختاردهی کنند.

 

ساختار بادوام و مقاوم : این ساختار سبب می‌شود که کانکس هنگام جابه‌جایی آسیب نبیند و در مواقع بحرانی مانند زلزله نیز دوام بالاتری داشته باشد.

 

مقاومت دربرابر تغییرات آب‌وهوایی : این نوع از کانکس‌ها به‌طورکلی در فضای باز قرار می‌گیرند و مستقیماً تحت‌تأثیر محیط قرار دارند؛ بنابراین، باید متناسب با هر شرایط آب‌وهوایی ساخته شوند.

 

 

 

 

به اشتراک گذاری